Asmeninės ribos yra labai svarbios norint geriau suprasti save ir kitus. Jas atrandame išėję iš savo komforto zonos. Jos apibūdina mus kaip asmenybes ir gali padėti geriau orientuotis aplink mus esantiems.Asmens ribos gali būti skirstomos yra šešias kategorijas: fizinės, emocinės, laiko, seksualinės, intelektinės ir materialinės.
Fizinės ribos yra tokios, kurios siejasi su savo kūnu, prisilietimais, asmenine erdve, su tuo, ką valgome ir geriame, kada ilsimės ir kada esame budrūs/aktyvūs.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Kaip gerai jaučiuosi liečiamas/a kitų?– Kieno prisilietimai man yra malonūs? (draugų, partnerių, šeimos narių, bendradarbių ir t.t.)– Ar jaučiuosi patogiai kitiems atėjus į mano miegamąjį? Gal tai tik mano erdvė?– Kokių gėrimų aš nenorėčiau vartoti? (pvz, alkoholio ar pan.)– Kaip aš paskirstysiu savo ilsėjimosi laiką?
Visiškai normalu pranešti apie šias ribas kitiems: kad tu nenori būti liečiamas/a, kad tau reikia erdvės, kad tu esi alkanas/a ar nori ilsėtis.
Fizinių ribų pažeidimai reiškiasi netinkamais ar nenorimais prisilietimais, fizinių poreikių atmetimu (liepti eiti, kai esi pavargęs/usi), nemaloniu asmeninių ribų peržengimu (pvz, įsiveržimas į kambarį). Fizinių ribų peržengimas gali būti išreikštas švelniai arba tapti rimtu pažeidimu – smurtu ar nepriežiūra.
Emocinės ribos nurodo su kuo mes jaučiamės maloniai dalinantis emociniu turiniu. Tai tokie dalykai, kaip pasirinkimas, kada nori dalintis ir kada nori pabūti vienas/a, taip pat savo galimybių išklausyti ir paremti kitus žinojimas ir pan.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Į ką aš kreipiuosi, kai man reikia aptarti kažką asmeniško? Su kuo nesijaučiu patogiai dalinantis savo asmeniniais dalykais?– Kaip as susitvarkysiu su savo emocijomis, kad netaptų savo asmeninių problemų perkėlimas kitiems?– Kokiais dalykais aš nesijaučiu patogiai dalindamasis/i su kitais (draugais, šeimos nariais ir pan.)
Emocinės ribos labai susijusios su pagarba. Tokių ribų nusistatymas reiškia pripažinimą, kiek daug emocinės energijos galime pakelti, kada dalintis ir kada pasilaikyti sau, taip pat ar savo emocijomis dalinamėsi su žmonėmis, kurie menkai atliepia emocinius poreikius.
Laiko ribos yra susijusios su tuo, ar mokame adekvačiai planuoti savo laisvą laiką, kaip jį prioretizuojame, kaip jį vertiname ir pan.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Kiek laiko norėčiau skirti tik sau?– Kokias veiklas renkuosi laisvalaikiu?– Jei kažkas pasisiūlo dirbti kartu, kaip pasikeičia jūsų dienotvarkė?
Laikos ribų nusistatymas yra labai svarbus darbe, namuose ir socialiai. Kad tikslingai paskirstytum savo laiko resursus, labai svarbu aiškiai suprasti savo prioritetus.
Tokių ribų pažeidimas yra: profesionalų prašymas skirti laiko be jokio užmokesčio, žmonių užlaikymas ilgiau nei buvo tartasi, stiprus vėlavimas, žmonių kontaktavimas, kai jie sakė, kad negali ir pan.
Seksualinės ribos siejamos su sąmoningu ir laisvu sutikimu, pagarba, pasirinkimų ir privatumo priėmimu bei vertinimu, saugių ribų ir taisyklių nusistatymu, bendravimo modelių pasirinkimo ir pan.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Kaip žodžiais išreikšti aiškų sutikimą? Kaip sutikimą rodau ne žodžiais? Kaip tą daro mano intymus partneris?– Koks seksualinis intymumas man yra priimtinas? – Kaip aš bendrauju kai esu lytiškai aktyvus/i? Kokia mano kūno kalba? Ką sakau?– Kokios yra mano ribos kalbant apie apsisaugojimo priemones? Kokias apsaugos priemones naudojant jaučiuosi geriausiai?– Ar man svarbu kartu su partneriu pasitikrinti dėl LPI?
Seksualinių ribų pažeidimais laikoma:
– Baudimas, akivaizdus nuliūdimas, supykimas kai kitas/a nenori turėti lytinių santykių;– Sutikimo nesiteiravimas;– Spaudimas turėti lytinių santykius;– Nepageidaujami seksualiniai komentarai;– Melavimas dėl kontracepcijos;– Melavimas dėl LPI;– Kito asmens seksualinių pasirinkimų kritikavimas;– Nenorimi ir nepageidaujami prisilietimai, užpuolimai, išprievartavimas.
Intelektinės ribos susijusios su mūsų mintimis ir idėjomis, smalsumu. Kaip mes reaguojame kai kažkas negerbia mūsų idėjų, kaip mes komunikuojame su kitais nepatogių diskusijų metu.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Ką man reiškia idėjų ir kitų perspektyvų gerbimas? Koks kitų žmonių elgesys man parodys, kad mano idėjos yra nepriimtinos ar atmetamos? Ką aš tokiu atveju daryčiau?– Kaip aš rodau, kad gerbiu kitų žmonių idėjas ir perspektyvas?– Kas man parodo, kad laikas atsitraukti ar pabaigti diskusiją? Ar jaučiuosi gerai diskutuojant su draugais/ėm? Ar renkuosi pasitraukimą iš diskusijos prieš pajaučiant, kad ji pavirs konfliktu?– Kaip tu komunikuoji, kad tau laikas pasitraukti iš diskusijos?– Kaip tu komunikuoji kitiems, kai tavo idėjos nėra gerbiamos?
Tokių ribų pažeidimu laikoma, kai tavo smalsumas ar mintys yra sumenkinamos ar nevertinamos. Čia svarbu pagarba bei dialogo ir supratingumo paieškos. Adekvačios intelektinės ribos yra žinojimas, kada yra tinkamas metas apie kažką kalbėti. Taičiau svarbu suprastai tai, kad tau reikia priimti visų mintis ir nuomones. Reikia atpažinti sveiką ir nesveiką diskursą. Jeigu kažkas dalinasi rasistiniais, homofobiniais ar seksistiniais komentarais, turi teisę brėžti ribą ir stabdyti tokią komunikaciją. Tau nebūtina mandagiai iki galo klausyti įžeidžiančių ir nepagarbių kito asmens minčių.
Materialinės ribos susijusios su turima nuosavybe, pvz, namais, rūbais ir pan.
Klausimai, padėsiantys atrasti šias ribas, galėtų būti:
– Kuo aš galiu sau leisti dalintis?– Kuo aš esu pasiruošęs/usi dalintis?– Kaip aš dalinsiuosi?– Su kuo aš dalinsiuosi?– Kuo nenoriu dalinti?
Svarbu suprasti, kuo tu gali ir kuo negali dalintis, kaip tikiesi bus elgiamasi su daiktais, kuriais tu daliniesi. Tokios ribos yra pažeidžiamos kuomet tavo daiktai yra sunaikinami, pavogiami ar kai “skolinamasi” per dažnai. Taip pat kai tavo daiktais naudojamasi, kad galėtų manipuliuoti ir kontroliuoti santykius.
Kiekvieno asmens ribos yra skirtingos, plastiškos ir kintančios. Svarbu jas pažinti, suprasti ir, jeigu norisi, keisti. Aiškus ribų parodymas padeda aplinkiniams geriau tave suprasti ir atrasti savo 🙂
Siekdami teikti geriausią patirtį, įrenginio informacijai saugoti ir (arba) pasiekti naudojame tokias technologijas kaip slapukus. Jei sutiksime su šiomis technologijomis, galėsime apdoroti duomenis, tokius kaip naršymo elgsena arba unikalūs ID šioje svetainėje. Nesutikimas arba sutikimo atšaukimas gali neigiamai paveikti tam tikras funkcijas.