Patarimai rašant ir bendraujant su seksualinį smurtą patyrusiais/iomis

Norint keisti seksualinio smurto situaciją šalyje, labai svarbu apie jį kalbeti. Kuo drąsiau apie tai bus kalbama, rašoma, rodoma, kuo aiškiau bus informuojama visuomenė, kad seksualinis smurtas yra įsišaknijusi problema, kuri negali būti toleruojama, tuo greičiau pavyks sukurti saugesnę erdvę visiems šalyje gyvenantiems asmenims. Didinant žmonių sąmoningumą bei aktyvumą ir skatinant aplinkos nuo seksualinio smurto didinimą, labai svarbų vaidmenį atlieka žiniasklaida. Tinkamas žiniasklaidos bendravimas imant interviu ir viešinant istorijas yra labai svarbi dalis informuojant visuomenę ir remiant asmenis išdįsusius apie tai kalbėti viešai.

Trumpai įsivaizduokite situacija, kuomet jūs su nepažįstamuoju/ąja dalinatės savo seksualine patirtimi. Greičiausia, kaip jums bus nesmagu ar nelengva. Dabar įsivaizduokite, kad savo patirtį jums turi papasakoti žmogus, patyręs rimtą bei traumuojantį išgyvenimą – seksualinį smurtą. Tai padaryti yra labai sunku, o traumos ir streso elementai gali atsinaujinti kalbant.

Svarbu žinoti kalbant su seksualinį smurtą patyrusiais asmenimis:

Būkite tikras/a, kad pašnekovas yra tinkamas/a jūsų kuriamam turiniui
– Svarbu suvokti savo interviu tikslus.
– Ar seksualinę prievartą patyręs/usi yra tinkamas/a pašnekovas/ė? Ar jie gali atskleisti tai, ką jūs norite parodyti/papasakoti? Pvz, jei jūsų istorija susijusi su priemonėmis, kuriomis yra egzaminuojami prievartą patyrę asmenys, svarbu įsitikinti, kad pašnekovas/ė tai patyrė.
– Ar pašnekovo/ės istorija buvo kur nors publikuota? Ar tai išskirtinis interviu?
– Ar yra kokių nors legalių problemų? Ar vyksta/vyko teismo procesas? Ar pašnekovas/ė gali ir nori pateikti savo bylą? O gal yra aplinkybių, kurių negalima viešinti?
– Ar gali pašnekovas/ė kalbėti anonimiškai? Ar jaučiasi patogiai atskleisti savo asmeninius duomenis?

Aiškiai apibrėžti lūkesčiai
Trumpai ir aiškiai papasakokite, kaip jo/s istorija padės astkleisti jūsų straipsnio ar reportažo idėją.
– Papasakokite, kaip šis interviu atitinka visos istorijos temą. Paaiškinkite, koks šio interviu tikslas: ar tai pagrindinė ar šalutinė istorija.
– Nustatykite aiškias laiko ribas: kiek laiko truks interviu, ar tai gilus interviu ar trumpas pokalbis telefonu. Informuokite, kad pašnekovas/ė bet kuriuo pokalbio metu gali sustoti.
– Aiškiai pristatykite, kas jus domina. Pateikite klausimų pavyzdžių.
– Papasakokite apie informacijos apdorojimą, kas dar rašys, taisys, tvarkys jūsų interviu. Ar visas interviu bus pateiktas taip, kaip yra, ar bus redaguojamas.
– Jeigu procese bus tikrinami faktai, informuokite apie tai pašnekovą/ę. Pvz, kad taip pat bus kalbinamas/a nusikaltimą įvykdę/usi ar pareigūnai/ės, tyrę bylą ir pan.

Pagarba interviu metu
Seksualinis smurtas yra labai jautri ir sudėtinga tema, kuria yra sudėtinga atvirai kalbėti. Jei nesate tikras/a, kaip paklausti ar apibūdinti konkretų reiškinį, pasiklauskite ir pasidomėkite.
– Venkite apibendrinimų. Kai kurie nukentėję/sios gali vengti dalintis tam tikromis detalėmis, kai tuo tarpu kiti/os gali tai daryti visiškai laisvai. Svarbu leisti pašnekovui/ei dalintis savo istorija savais žodžiais, tiek, kiek ir kaip patogiai jis/ji jaučiasi.
– Venkite prielaidų. Pripažinkite, kad kiekvienas nuskentėjęs/usi turėjo skirtingą patirtį ir gali būti visiškai skirtinguose gyjimo procesuose. Pasistenkite neturėti prielaidų, kas yra įvykę (pvz, kad buvo kreiptasi į teisėsaugą ir pan.)
– “Auka” ar “smurtą patyręs/usi”? Paklauskite, ar pašnekovui/ei tai svarbu ir kuris terminas yra labiau priimtinas. Neretai terminas “auka” yra vartojamas apibūdinti neseniai įvykusiam nusikaltimui, o “asmuo patyręs smurtą” vartojamas gyjimo procese esantiems asmenims. Tačiau tai priklauso nuo pašnekovo/ės ir tai, kaip jis/ji jaučiasi.
– Gerbkite pašnekovo/ės asmenines ribas. Pasiteiraukite, ar yra kažkas apie ką pašnekovas/ė nenorėtų kalbėti. Informuokite, kad viskas gerai, jei jis/ji nenori atsakyti yra konkretų klausimą.

Padėkok ir parodyk dėkingumą
– Padėkokite seksualinį smurtą patyrusiam asmeniui už tai, kad dalinosi savo istorija. Palaikymas čia labai svarbus.
– Venkite patarimų davimo. Vietoj “tau reiktų kreiptis pagalbos” sakyti “galbūt norėtum, kad pasidalinčiau pagalbos kontaktais?”.
– Pasiteiraukite, ar yra dar kas nors ,ką pašnekovas/ė norėtų paminėti. Suteikite šansą pasidalinti informaciją apie kurią galbūt nepasiteiravote.
– Apsitarkite dėl kitų žingsnių. Pasakykite, kada pasirodys istorija ir nusiųskite nuorodą į ją.

Rašant
Istorijos apie seksualinę prievartą gali sukelti nemalonius pojūčius ją patyrusiems asmenims.Todėl svarbu paminėti, kur galima kreiptis adekvačios pagalbos. Taip pat rūpinkitės savimi. Kartais klausyti skaudžių kitų asmenų istorijų gali būti labai sunku, todėl svarbu rūpintis savo paties gerbūviu.

Dar keletas svarbių akcentų:
– Pokalbis apie skaudų įvykį gali atnaujinti žaizdas. Todėl žurnalistai turi būti labai empatiški savo pašnekovams/ėms.
– Svarbu pasirūpinti, kas pašnekovas/ė aplinkoje, kurioje vyks interviu, jaustųsi visiškai saugiai.
– Prieš interviu rekomenduotina pasiteirauti, kaip jis/ji laikosi, ar yra pailsėjęs/usi ar jaučiasi šioje aplinkoje gerai.
– Ruošiantis interviu yra svarbu leisti pašnekovui/ei pačiam/iai išsirinkti vietą/laiką.- Gerbti sprendimą atsisakyti interviu bet kuriuo jo metu.
– Būkite jautrus/i ir empatiškas/a savo pašnekovui/ei.
– Nesitikrinkite savo telefono/įrašinėjimo prietaisų itin dažnai, o jei privalote tai padaryti, paaiškinkite pašnekovui/ei tai iš anksto. Nes tai gali sukelti atsitraukimą ir nenorą dalintis, mat dažnas įtaisų stebėjimas atrodo, kaip nesidomėjimas pasakojama istorija.
– Taktiškai atsakykite į jums užduodamus klausimus. Pvz, jeigu jūsų pasiteirauja “ką jūs darytumėte tokioje situacijoje”, atsakykite empatiškai “nežinau, ką tokioje situacijoje daryčiau aš, bet žaviuosi tuo, ką padarei tu”.
– Išreikškite susirūpinimą, jei matote, kad jūsų pašnekovas/ė tapo irzlus/i ar jaučiasi nemaloniai. Pvz, jei asmuo ima verkti, nemėginkite iškart paguosti (“neverk”), tačiau išreikškite susirūpinimą ar pasiūlykite stiklinę vandens. Svarbu parodyti supratimą ir išbūti sunkias emocijas jas priimant.
– Fokusuokite dėmesį į smurtautojo/s veiksmus ir nekalbėkite apie tai, kaip greitai ėjo, kaip atrodė, ką darė, ar prašėsi pagalbos smurtą patyręs/usi. Pvz, “Smurtautojai daro nusikaltimus, tačiau medijose neretai girdime ir matome tik smurtą patyrusiųjų istorijas”.
– Duokite kreditą seksualinę prievartą patyrusiam/iai. Paklauskite, kaip jis/ji galvoja, ką galima padaryti, kad užkirstume kelią tokiems nusikaltimams ar ką daryti, kad visi būtume saugesni. Žurnalistai retai kada turi priėjimą prie smurtautojų, tačiau savo istorijose gali paminėti smurtą patyrusio/s liudijimus, liudinininkų apibūdinimus. Tai svarbu tam, kad būtų aiškiai suprantama, kad seksualinis smurtas yra neastiejamas nuo jį įvykdžiusiųjų.
-Jei seksualinis smurtas buvo įvykdytas kažkokioje konkrečioje erdvėje, tai svarbu paminėti, nes tik žinant, kad tokioje erdvėje gali įvykti nusikaltimai, mes juos galime imti keisti ir gerinti.
-Seksualinė prievarta visada įvyksta dėl smurtautojo/s kaltės ir kartu su neužtikrinamu saugumu visiems, esantiems toje aplinkoje.

Labai svarbu kalbėti apie seksualinį smurtą, tačiau tai darant reikia nepamiršti, jog turime atsižvelgti į apie tai išdrįsusius/ias prabilti. Tad jų saugumas ir emocinis gerbūvis turėtų būti prioritetas.